http://www.3nasl.com/UserFiles/Contents/2167217/087594e7-4468-4406-a37a-917fc21b020e.jpg

 تا كنون به اين فكر كرده ايد كه چرا اينقدر نوروز براي بچه ها دوست داشتني است ؟! سئوال اينجاست كه چرا اين حس در اعياد مذهبي ندارند و چگونه مي توان جايگاه اين اعياد را مانند عيد نوروز و حتي بهتر در دل و ذهن بچه ها نهادينه كرد؟

_____________________________________________________

حال و هواي ديد و بازديدها ، عيدي گرفتن و با لباس نو از شادي خنديدن ها ، نوروز را براي آنها هميشه نو نگه مي دارد ؛ همين نكته براي ما كافيست تا رمز كار را دريابيم!

بايد در اعياد اسلامي و تولد ائمه ي معصومين عليهم السلام همين حال خوش و فضاي شيرين را، اما پاك تر و با روح و معنويت بيشتر، از همه جهت فراهم كرده ، شادمانشان كنيم .

در اعياد بزرگ همانند عيد غدير، نيمه ي شعبان حتماً و هرطور شده لباس و كفش آنان را نو كنيم ؛ چنان كه از آن خود را در همين راستا، خانه را چراغان كنيم ؛ آذين ببنديم و اين كار را به خود كودكان و نوجوانان بسپاريم تا با سليقه ي خود زيبايي بيافرينند ؛ حتي وسائل بازي براي كوچكترها تهيه كرده هديه بدهيم و دست و جيبشان را از عيدي پركنيم .
در طول سال قصه ي ولادت ، رشادت ، شجاعت ، حماسه ها و نبردهاي دلاورانه ، و ذكر مناجاتها و نيازهاي عاشقانه ي اهلبيت عليهم السلام را بگوييم و سرود محبت آنان را در گوش كودكانمان زمزمه كنيم و آتش مهرشان را در دل پاك آنان شعله ور كنيم .

فكر نكنيد كه از خانه شروع كردن كار كوچكيست و بايد كارهاي بزرگتر كرد .همين خانه هايند كه خانه خانه جمع گشته وانگهي دنيا شوند !همين كودكان ، مردان و مردم فردايند و چه بسا بزرگان جهان شوند !
پس اول خانه !
بايد عشق و شور را به خانه آورد.
در مرحله ي نخست ، بايد خانواده ي ما، اين شور عشق و محبت را در خودمان ببينند . بايد نخست مزه ي شادماني اعياد بزرگ اسلامي را در كام آنها شيرين كرد تا هميشه قبل از فرارسيدن اعياد منتظرش باشند و روز بشمرند .
اگر بر دل همين دختر بچه ي معصوم ، محبت چهارده معصوم عليهم السلام نشست، فردا وقتي مادر شد شير عشق و محبت اهلبيت عليه السلام را به نوزادش خواهد داد .تو تنها دلشان را متوجه او كن و آنها را با مولايشان روبرو ساز ؛ مولا خود دلربايي مي كند؛

اين وظيفه ي هر پدر و مادري است كه عشق به اهل بيت را در دل فرزند خود نهادينه كند. پيامبر اكرم (ص) به ما توصيه كرده اند كه: « ادبوا اولادكم علي حبي و حب اهل بيتي »
فرزندانتان را با محبت من و محبت خاندان من تربيت و تاديب كنيد .

اميرالمومنين علي عليهم السلام مي فرمايند :« عليكم بحب آل نبيكم فانه حق الله عليكم »
بر شما باد دوست داشتن خاندان پيامبرتان ، كه اين، حق خداوند بر شماست .

چگونه اهميت اعياد مذهبي را به فرزند خود نشان دهيم؟

يكي از راهها اين است كه از طريق تشويق و هديه گرفتن و شاد بودن اهميت روزهاي عيد را در دل بچه ها ايجاد كنيم . اين كار يك تكنيك روان شناختي كه زمان خاص را با شادي پيوند بزنيد و بعداً در بزرگي هم اين ايام تداعي كننده شادي خواهد بود. پيامبر صلى الله عليه وآله  مي فرمايند:
اطرفوا اهاليكم فى كل يوم جمعة بشى ء من الفاكهة ، حتى يفرحوا بالجمعة 
روز جمعه براى خانواده خود ميوه تازه بخريد، تا براى آمدن نماز خرسند گردند. (مستدرك الوسائل ، ج 6 ص 61)
يا در جاي ديگر مي فرمايند:
اشتروا لصبيانكم اللحم و ذكروهم يوم الجمعة 
با سياستهاى تشويقى مانند خريد گوشت براي كودكان تان ( متناسب با ذائقه و نياز آنها )، اهميت و روز جمعه را به فرزندانتان يادآورى كنيد. (مستدرك الوسايل ، ج 6، ص 99)

چند طرح پيشنهادي:

در اين جا فقط طرح ها و كارهايي را كه مي توانيم براي شادي اعياد اسلامي انجام دهيم ياد داشت مي كنيم:
1- خريد لباس نو: مطمئنا ما در طول سال نياز به خريد لباس يا كفش داريم چه خوب است خريد براي خود يا خانواده را طوري تنظيم كنيم كه با اين اعياد قرين شود.
2- پوشيدن لباس نو: گاهي ما لباسي داريم كه مي خواهيم به تن كنيم مي توانيم اگر فاصله زيادي با عيد ندارد شب يا روز عيد به تن كنيم. يا لباس نو فرزندان را در آن موقع به تنشان كنيم تا تفاوت اين روز با روزهاي ديگر را حس كنند.
3- لباس هاي شاد: لباس ها طرح ها و رنگ هاي مختلفي دارند كه بر روان ما اثر شادي زا يا غم زا مي‌گذارند. لباس سفيد، عدسي رنگ، سبز را مي توانيم در اين مواقع به تن خود يا كودكان مان كنيم.
4- هديه لباس: در اين مواقع مي توانيم لباسي به كسي هديه دهيم. اين هديه دادن ها مي تواند به مناسبت همان عيد باشد تا هنگامي كه به تن است آن خاطره شاد تداعي مي شود.

5- در ايام عيد و تولد ائمه اطهار عليه السلام سعي كنيم يك بسته شكلات به فرزندمان بدهيم تا در مدرسه از معلم و مدير و بچه هاي كلاس پذيرايي كند.

6- اگر نام فرزندانمان هم نام با ائمه عليهم السلام است مثلا مهدي حتماً ً سعي كنيم در ميلاد امام مهدي عجل الله تعالي فرجه كادويي هرچند كوچك به فرزندمان هديه كنيم و از فضايل آن حضرت با حالت قصه براي فرزند خود تعريف كنيم.

7- صبح عيد كه از خواب بيدارمي شويم به هم تبريك بگوييم، خصوصاً به فرزندان خود و آنها را ببوسيم و مورد محبت قرار دهيم.

8- در روزهاي عيد اسلامي عفو و گذشتمان از خطاهاي يكديگر خصوصاً بچه ها بيشتر باشد و در اين ميان داستان هاي گذشت و عفو فراوان اهل بيت از خطاهاي اطرافيان و ياران شان را يادآور شويم.

9- در اين ايام مهربانتر و با محبت تر باشيم طوري كه بچه ها واقعاً درك كنند و حس كنند كه امروز اخلاق مامان و بابا و اعضاي بزرگتر خانواده با ديروز متفاوت است.

10- ميتوانيم در اين روزها با كمك بچه ها شيريني و كيك درست كنيم كه به شدت براي آنها لذت بخش و به ياد ماندنيست .

11- اعياد بزرگ مثل غدير، نيمه شعبان، ميلاد اميرالمومنين عليه السلام با كمك بچه ها خانه را كمي تزئين كنيم .

(خواهشمنديم اگر دوستان موارد ديگري به ذهنشان رسيد بنويسند كه بحث كاربردي تر پيش برود ان شاالله .)

اين ايده ها علاوه بر احياي امر اهل بيت عليهم السلام و مورد رحمت خاص حضرات معصومين عليهم السلام قرار گرفتن باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و عزت نفس بچه ها ميشود.

علاوه بر اينكه اين اعياد را در نظر بچه هاي خود بزرگ و مهم جلوه داديم بچه هاي ديگر را هم متوجه كرديم كه امروز با ديروز متفاوت است. خيلي از بچه ها از اعياد اسلامي ، تولد ائمه عليهم السلام بي خبر هستند و نميدانند اين اعياد چه زماني مي آيد و چه زماني مي رود...

با بزرگ و مهم و شيرين كردن اعياد اسلامي بچه ها هم به انتظار اين اعياد هستند كه با جلوه اي نو و متفاوت با ديروز به مدرسه مي روند و با حسي تازه و سرشار از شادي كارهاي روزمره خود را شروع خواهند كرد.

ان شاالله كه بتوانيم اين فرهنگ را در خانواده ي خود ايجاد كنيم و آن را به نسل هاي آينده منتقل كنيم.


منبع: مدرسه مامان


دسته ها :
سه شنبه هفدهم 2 1392
X